» Новини » Відділ карантину рослин управління фітосанітарної безпеки та фітосанітарних заходів на кордоні ГУ Держпродспоживслужби в Київській області інформує!
Відділ карантину рослин управління фітосанітарної безпеки та фітосанітарних заходів на кордоні ГУ Держпродспоживслужби в Київській області інформує!
Дата: 19.07.2021 10:19
Кількість переглядів: 493
Індійська сажка пшениці (TilletiaindicaMirta) - одна з небезпечних захворювань пшениці. Хвороба вперше була зареєстрована в Індії в 1930 році. В даний час поширена в країнах Азії, Афганістані, Іраку, Непалі, Пакистані, а також в США і Мексиці.
У країнах СНД хвороба не зареєстрована, проте не раз реєструвалася в імпортних вантажах. До зони акліматизації індійської сажки можна віднести практично всю територію України.Шкодочинність хвороби полягає у зниженні продуктивності заражених рослин пшениці,жита та інших злакових культур на 10-30%. При сильному пошкодженні насіння погіршується товарні, хлібопекарські, біохімічні якості зерна (борошно темніє, зерно має характерний запах гнилої риби, зменшується вміст лізину, цукру, крохмалю, тіаміну та інших речовин).
Збудникхвороби — гриб Neovossia indica Mund (синонім Tilletia indica Mirta). Теліоспорийогоеліптичніабокулясті, 18-40 мкмудіаметрі, маютьтемно-, червонувато-коричневу, непрозорусітчастуоболонкуізхвостоподібнимпридатком. Теліоспоризразунепроростають, апотребуютьперіодуспокою. Вонипроростаютьпритемпературі 15-25°С, утворюючитовстубазидію, якамаєбагато (32-128) подовжених, трохизігнутихбазидіоспорабониткоподібнийпроміцелій (довжиною10-200 мкм). На поверхні проміцелію формується велика кількість одно-, двоклітинних споридій. Іноді з первинних споридій утворюються вторинні одноклітинні споридії. Від споридій і базидіоспор відбувається ураження рослин під час цвітіння. Дифузного поширення грибниці у рослинах не виявлено. Джерелом інфекції індійської сажки можуть бути засмічені теліоспорами ґрунт або насіння.
Хвороба належить до захворювань, що важко викорінюється. Спори гриба зберігаються у ґрунті тривалий час (2-4 роки і більше).
ФІтосанітарні заходи до індійської сажки пшениці (TilletiaindicaMirta) :
1). Забороняється ввезення насіння із заражених районів країн, де зареєсровано T. Indica;
2). Дотримання сівозміни (зернові повертати на попереднє місце через 4 – 5 років);
3) Обов’язковим є протруєння насіннєвого матеріалу;
3). Збалансоване внесення мінеральних добрив;
4). Знищення рослинних рештків;
5) Для вчасноговиявлення хвороби потрібно обстежувати посіви у період достиганнята при обмолоті
зернових культур.
В 2021 році державними фітосанітарними інспекторами проведено обстеження на виявлення сажкових хвороб пшениці TilletiacontroversaKuehn , Tilletiaindica Mitra, Tilletialaevis , Tilletiatritici на площі 1071 га в господарствах ТОВ «ВІТАЛ-АГРО», ТОВ «БОГУСЛАВКА-АГРО», ТОВ « ТАС АГРО ЦЕНТР», ПОСП «ІВАНІВСЬКЕ». За результати фітосанітарних експертиз виданих ДУ « Центральна фітосанітарна лабораторія» карантинних сажкових хвороб не виявлено.