A A A K K K
для людей із порушенням зору
Богуславська міська громада
Київська область, Обухівський район

Відділ карантину рослин управління фітосанітарної безпеки та фітосанітарних заходів на кордоні ГУ Держпродспоживслужби в Київській області інформує!

Дата: 19.07.2021 10:19
Кількість переглядів: 493

Індійська сажка пшениці (Tilletia indica Mirta) - одна з небезпечних захворювань пшениці. Хвороба вперше була зареєстрована в Індії в 1930 році. В даний час поширена в країнах Азії, Афганістані, Іраку, Непалі, Пакистані, а також в США і Мексиці.

У країнах СНД хвороба не зареєстрована, проте не раз реєструвалася в імпортних вантажах. До зони акліматизації індійської сажки можна віднести практично всю територію України. Шкодочинність хвороби полягає у зниженні продуктивності заражених рослин пшениці,жита  та інших злакових  культур на 10-30%.  При сильному пошкодженні насіння погіршується товарні, хлібопекарські, біохімічні якості зерна (борошно темніє, зерно має характерний запах гнилої риби, зменшується вміст лізину, цукру, крохмалю, тіаміну та інших речовин).

Збудник хворобигриб Neovossia indica Mund (синонім Tilletia indica Mirta). Теліоспори його еліптичні або кулясті, 18-40 мкм у діаметрі, мають темно-, червонувато-коричневу, непрозору сітчасту оболонку із хвостоподібним придатком. Теліоспори зразу не проростають, а потребують періоду спокою. Вони проростають при температурі 15-25°С, утворюючи товсту базидію, яка має багато (32-128) подовжених, трохи зігнутих базидіоспор або ниткоподібний проміцелій (довжиною 10-200 мкм). На поверхні проміцелію формується велика кількість одно-, двоклітинних споридій. Іноді з первинних споридій утворюються вторинні одноклітинні споридії. Від споридій і базидіоспор відбувається ураження рослин під час цвітіння. Дифузного поширення грибниці у рослинах не виявлено. Джерелом інфекції індійської сажки можуть бути засмічені теліоспорами ґрунт або насіння.

Хвороба належить до захворювань, що важко викорінюється. Спори гриба зберігаються у ґрунті тривалий час (2-4 роки і більше).

 

ФІтосанітарні заходи до індійської сажки пшениці (Tilletia indica Mirta) :

1). Забороняється ввезення насіння із заражених районів країн, де зареєсровано T. Indica;

2). Дотримання сівозміни (зернові повертати на попереднє місце через 4 – 5 років);

3) Обов’язковим є протруєння насіннєвого матеріалу;

3). Збалансоване внесення мінеральних добрив;

4). Знищення рослинних рештків;

5)  Для вчасного виявлення хвороби потрібно обстежувати посіви у період достигання та при обмолоті

    зернових культур.

В  2021 році державними фітосанітарними інспекторами проведено обстеження на виявлення сажкових хвороб  пшениці     Tilletia controversa Kuehn , Tilletia indica Mitra, Tilletia laevis , Tilletia tritici   на площі  1071 га           в  господарствах       ТОВ «ВІТАЛ-АГРО»,   ТОВ «БОГУСЛАВКА-АГРО»,    ТОВ « ТАС  АГРО  ЦЕНТР»,  ПОСП «ІВАНІВСЬКЕ». За результати  фітосанітарних  експертиз  виданих   ДУ « Центральна  фітосанітарна лабораторія»  карантинних  сажкових  хвороб  не виявлено.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень