Головне управління ДПС у Київській області інформує!

Дата: 23.09.2021 16:19

«Гаряча лінія» на тему: «Податковий борг, його виникнення та сплата»

Головне управління ДПС у Київській області продовжують проведення сеансів телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань податкового боргу, його виникнення та сплата. Сьогодні заступник начальника Обухівського відділу по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Київській Андрій ЛИТВИНЕНКО під час телефонного зв’язку «гаряча лінія» відповідав на запитання платників податків на тему: «Податковий борг, його виникнення та сплата». Надаємо увазі читачів найцікавішу підбірку запитань – відповідей на дану тематику.

1. Які заходи стягнення податкового боргу вживає контролюючий орган до платника податків, який має податковий борг?

Майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису, який складається податковим керуючим. Якщо майно платника податків є неподільним і його балансова вартість більша від суми податкового боргу, таке майно підлягає опису у податкову заставу у повному обсязі.

Якщо боржник, майно якого передано у податкову заставу, не погасив податковий борг, контролюючий орган звертається до суду для отримання дозволу на його реалізацію з метою спрямування отриманих коштів на погашення податкового боргу боржника.  Продаж такого майна проводиться на цільових аукціонах.

1. Коли борг, анульований кредитором до закінчення строку позовної давності, включається до оподаткованого доходу, а в яких випадках ні?

Дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, який перевищує у 2021 році  - 1500 грн., включається до його оподатковуваного доходу та відображається у додатку 4 ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за ознакою доходу «126». Не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку дохід у вигляді:

- основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує у 2021 році - 1500 грн.;

- суми процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності;

- основної суми боргу (кредиту) платника податку за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. такі доходи відображаються у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «189».

1. За яких обставин може бути застосовано адміністративний арешт майна платника податків?

Арешт майна може бути застосовано, якщо з’ясовується одна з таких обставин:

- платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі;

- фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон;

- платник податків відмовляється від проведення документальної або -фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу;

- відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством;

- відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов’язковою відповідно до ПКУ, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам;

- платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі;

- платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу;

- платник податків (його посадові особи або особи, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню) відмовляється від проведення відповідно до вимог ПКУ інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки);

- нерезидент розпочинає та/або здійснює господарську діяльність через постійне представництво на території України без взяття на податковий облік, що підтверджується актом перевірки.

Обухівський сектор організації роботи